Co warto wiedzieć o igłofiltrach zanim zdecydujemy się na ich wykorzystanie do odwadniania terenu?

Odwadnianie terenów budowlanych jest konieczne ze względu na często wysoki poziom wód gruntowych. Wówczas, aby wykopy nie zostały zalane wodą, a budynki nie podsiąkały, inwestycję warto rozpocząć od przygotowania terenu, w tym jego odwodnienia. W jaki sposób jest obecnie często dokonywane i co należy wiedzieć o igłofiltrach? Zaraz się o tym przekonasz!

Czym są igłofiltry? Podstawowe informacje

Igłofiltry to długie rurki o wąskim przekroju, które mogą być wykonane z różnych materiałów i  cechować się różnymi parametrami. Przykładowo, możemy mieć do czynienia z rurkami o długości w granicy 4-6 czy nawet 7 metrów. Również średnica igłofiltrów może się od siebie zasadniczo różnić i oscylować od 32 do 60 mm. Wyodrębnić możemy także trzy ich rodzaje ze względu na materiał, z jakiego są wykonane: polietylenowe, stalowe i plastikowe (PVC).

Jak sama nazwa wskazuje, igłofiltry są wyposażone w filtry, które pozwalają na oddzielenie wody od stałych zanieczyszczeń. W ten sposób eliminują szansę na to, że do wnętrza całego układu przedostaną się zabrudzenia, które okażą się dla niego szkodliwe.

Trzy rodzaje wykonania

Jak już wspomnieliśmy, możemy wyróżnić trzy rodzaje igłofiltrów ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wszystkie można poznać lepiej na stronie https://hamer.pl/.

Igłofiltry polietylenowe (PE) stanowią najbardziej popularne rozwiązanie. Są chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność: mogą mieć nawet długość 7 metrów i różnorodną szerokość. Filtr siatkowy z aluminium dobrze chroni przed wpływem cząstek stałych.

Drugi typ to igłofiltry stalowe, które są nieznacznie mniejsze niż ich polietylenowe odpowiedniki. Często na końcu są wyposażone w ostrze, które pomaga w ich pogłębianiu nawet w przypadku trudnego terenu. Mają też nieznacznie większą wydajność niż wcześniej opisane modele z PE.

Dobrą alternatywą dla powyższych modeli są też filtry z PCV, które cechują się specyficzną budową, w szczególności przekrojem 42 mm. Mają także syntetyczne zakończenie, co mocno odróżnia je od pozostałych.

Jak dokładnie działają igłofiltry

Igłofiltry są umieszczane w gruncie w pewnych odległościach od siebie. Następnie łączy się je za pomocą kolektora ssącego (wspólnej rury), który jest podłączony do pompy. Jej praca wytwarza podciśnienie, które odpowiada za wyciąganie wody z terenu oraz za kierowanie jej we właściwe miejsce, na przykład  do zbiornika czy w miejsce oczyszczania do późniejszego użytku.